Aralıksız olarak gerçekleştirilen Mall Report AVM Sohbetleri'nin bu ayki rotası Güneydoğu'nun Paris'i olarak da anılan Gaziantep oldu. 9 Haziran tarihinde Dedeman Gaziantep Hotel & Convention Center'da 14'üncüsü gerçekleştirilen toplantının ev sahibi Sanko Park AVM'ydi.

 

Moderatörlüğü, İletişim Yöneticisi / Stratejist Bengü Bilik tarafından yürütülen toplantıya AYD Genel Sekreteri Nihat Sandıkçıoğlu, Akademetre Research CEO’su Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Zeytin, Sanko Park AVM Genel Müdürü Emre Şen, Sanko Park AVM Pazarlama Müdürü Orçun Tutaklı, Malatya Park AVM Genel Müdürü Ali Günaçar, Şirehan AVM Müdürü Ali Gesoğlu, Babil AVM Genel Müdür Yrd. Erkan Haliloğlu, Mega Center AVM (Tutka Holding Yön. Kur. Üyesi) Mehmet Ender Güngördü, Mega Center İşletme Müdürü Mahmut Yıldızhan, Urfa City AVM Müdürü Suat Başar, Uğur Outlet Center İşletme Müdürü Taner Özyalçın, Babil AVM Perakende Sektör Temsilcisi Cuma Uçar katıldılar.
Çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Gaziantep Anadolu’nun ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor. Gaziantep Türkiye’de sanayisi ve ticareti en hızlı gelişen merkezlerden biri konumunda yer alıyor. 1,7 milyon nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 6. ili olan Gaziantep aynı zamanda büyükşehir belediyesi statüsüne sahip.


Bengü Bilik

Öncelikle hepinize hoş geldiniz, diyorum. Sektör içerisindeki iletişimi artırmak için düzenlediğimiz AVM Sohbetleri toplantısının 14’üncüsünü Gaziantep’te gerçekleştiriyoruz. Aralıksız olarak her ay farklı bir bölgede önemli konu ve konuklarla bir araya geliyoruz ve çok faydalı paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu çalışmanın sürdürülebilir olması ayrıca önemli diye düşünüyorum.

Sanayinin ve ticaretin merkezi olan Gaziantep’teki organize perakende ve AVM yatırımlarını konuşacağız. Toplantımız interaktif bir ortamda geçecek. Toplantının başarılı sonuçlar vermesi, sizlerin fikirlerinizi ortaya koymanızla pekişecek düşüncesindeyim. Sizleri tek tek tanımak isteriz.

İlk olarak sözü AYD Genel Sekreteri Nihat Sandıkçıoğlu’na vermek istiyorum. Öncelikle Nihat Bey’den AYD’ye ait çalışmaları ve bu bilgileri sizlerle paylaşmasını rica edeceğim. Daha sonra da Halil Bey’den bölgesel analizlere ait sunumu rica edeceğim. Buyurun Nihat Bey.

Nihat Sandıkçıoğlu

Anadolu’nun kendine has alışkanlıkları, eğilimleri bulunuyor. Anadolu kentleri cadde mağazacılığından AVM’lere, organize perakendeye geçiş süreci yaşıyor. Bu süreç AVM yatırımlarıyla hız kazanıyor.

Alışveriş Yatırımcıları Derneği (AYD), bu sektördeki yatırımcıların bir araya gelerek yola çıktığı kurumsal bir yapı. AYD, şu anda sektörün yüzde 60’ını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu.

AVM sektörü son yıllarda çok hızlı büyüme kaydetti. Sizler de bu büyümenin içinde olan ekipte yer alıyorsunuz.

AYD ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. AVM’lerin olduğu bölgelerde oluşan bilgilerin doğru olarak hesaplanabilmesi ve sizlerin bu sektör içinde yararlanabileceğiniz bilgilerin oluşturulmasına çalışan bir yapı AYD. Kuruluş amaçlarımızdan birisi de bu. Sektörün nabzını tutup, sektörde paylaşılan bilginin fayda sağlanılabilir halde yine sizlere ulaştırmak amacı ile hareket eden bir kurum AYD. Sadece üyelerinin değil sektörün nabzını tutarak sektörde paylaşılan bilgiyi fayda sağlanabilir halde yine sizlere ulaştırmak amacıyla çok yoğun çalışan bir kurum AYD. Bildiğiniz gibi AYD’nin başkanı Sayın Hakan Kodal’dır. AYD bünyesinde sektörün ihtiyaçlarına paralele olarak bazı çalışma kurulları oluşturuldu.

AVM’lerin kendilerini birçok alanda karşılaştırabilmesi için ( benchmark) birtakım uygulamalar, araştırmalar yapıyoruz. Örneğin, Akademetre ile birlikte yürüttüğümüz AVM Algı Araştırması var. Bu konuda bugüne kadar iki araştırma yaptık. Bu araştırmalar Türkiye çapında gerçekleştiriliyor ve rapor halinde kamuoyu ile paylaşılıyor. Tüketicinin nabzını tutan bir çalışma, AVM’lerin hedefleri ve planları açısından faydalı sonuçlar alınıyor. Ayrıca, AVM’lerde en beğenilen markalar nelerdir, bunlarla ilgili araştırmalar yapıp tüketicinin tercihlerine göre seçilen markaları ödüllendiriyor. Bu çalışmayı GFK ile yapıyoruz. Tüm çalışmalar tüketici odaklı. Her yıl Mart ayında AYD AVM Yatırımları Konferansı adını taşıyan 500-550 kişilik konferans gerçekleştiriyoruz. Az önce de bahsettiğim gibi her ay yapılan AVM Endeks çalışmaları da dahil tüm çalışmalarımızı sektörle ve Türkiye genelinde, medyayla şeffaf bir kurum olarak paylaşıyoruz. Bu nedenle de sizlerin AYD’nin çalışmalarına interaktif katılımlarınız büyük önem taşımaktadır.

Halil İbrahim Zeytin

Aslında biz sizlere birtakım bilgiler sunmak için buralara geliyoruz ama asıl bizim sizlerden almamız gereken önemli bilgiler olduğunu düşünüyorum. Yerel davranışların önemini çok iyi biliyoruz. Bunu da en iyi gözlemleyen aktörlerin başında bulunduğunuz için burada bazı bilgileri sizinle paylaşıyor olacağız. Bu bilgilerin yorumlanması aşamasında sizlerden öğreneceğimiz şeyler de var diye düşünüyorum. Gaziantep bölgesine yönelik yaptığımız araştırmalardan bahsetmek istiyorum. Gaziantep, kilometre kareye düşen kişi sayısı itibarıyla Türkiye’nin en kalabalık beşinci kenti konumunda. Kilometrekareye 240 kişi düşüyor. Bu rakam Bursa’da 234.

Gaziantep’te bugün itibarıyla 116 bin 338 metrekarelik AVM alanı var. Şu anda 2013 yılı için iki yeni proje bulunuyor. Kiralanabilir alan 2013 yılında 273 bin metrekareye çıkacak. Dolayısıyla biraz dikkatli olunması gereken bir yapıya sahip.

Gaziantep AVM yoğunluğu açısından Adana, Denizli ve Kocaeli kentleriyle benzer özelliklere sahip. Forum Gaziantep ve Prime Mall’un 2013 yılında gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeleri bulunuyor.

Forum Gaziantep, 27 bin metrekarelik arsa alanı üzerine kurulu olacak. Kapalı alanı 100 bin metrekare, kiralanabilir alan da 36 bin 600 metrekare. Prime Mall, 50 bin metrekarelik bir arsa alanı üzerinde kurulu olacak. Henüz kiralanabilir metrekaresi net değil. Dolayısıyla Gaziantep’teki kiralanabilir alana 36 bin metrekarenin üzerinde bir alan daha eklenecek.

Bölgeye ve Gaziantep tüketicisine bakmak istiyorum. Gaziantep’te bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 75 metrekare. Malatya’da bu rakam 94 metrekare. Bu rakamları satın alma paritesiyle ifade etmek gerekiyor. Aynı zamanda kır-kent oranlarıyla da ilişkilendirmek daha doğru olur. Gaziantep’in 1 milyon 700 bin nüfusu var. 7,4 milyar dolarlık da GSMH üretimi söz konusu. Toplam perakende harcaması 2,8 milyar dolar. Bu rakamın 1,73’ü Anadolu’da. Çok ciddi bir gıda harcaması var. Bu harcama oranı İstanbul’dan daha yüksek. İstanbul’a nazaran bir kişinin harcadığı gıda gelirine baktığımızda daha yüksek olduğunu görüyoruz. Gaziantep’te de 1,73 milyar dolarlık gıda ve içecek harcaması var. Gıda dışı perakende harcaması ise 1,02 milyar dolar.

Bu bölgede AVM’nin bir tarzının olması, mağaza çeşitliliği, rahat ve kolay ulaşım, bununla birlikte kalabalık ve gürültülü bir ortam olmaması genel temizlikten daha önemli olduğu otaya çıkıyor.

Bengü Bilik

Şimdi de bu toplantının sektörle paylaşılmasında önemli katkıları olan Mall Report dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Metin Tahnal’ın görüşlerini rica ediyorum.

Metin Tahnal

Öncelikle hepinize 14’üncü toplantımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum. Mall Report Dergisi olarak dört yıldır AVM sektöründeki yatırımcıların, işletmecilerin, müdürlerin, çalışanların ve onlara destek verenlerin sesi olmaya çalışıyoruz.

Mall Report AVM Sohbetleri’yle sektöre birçok önemli açılım getirdiğimize inanıyoruz. Bu sohbet toplantılarıyla yayınları takip eden bütün dostlar sizleri de tanıyor. Böylelikle sizlerin arasında da daha güçlü bir iletişim gerçekleşiyor. Bu ve buna benzer iletişim odaklı çalışmaların sektörün gelişimine önemli katkılar sağladığını düşünüyorum.

Emre Şen

Jones Lang LaSalle Türkiye ekibinde görev yapıyorum. Sanko Park’ta iki yıldır Genel Müdür olarak çalışıyorum. Daha önce Capitol ve Ak Merkez AVM’de görev yaptım. Halil Bey 2013’te yapılması öngörülen projelerle ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaştı. Sanko Holding’in de Gaziantep’te bir projesi olacak.

Gaziantep Adliye Binası’nın karşısında bulunan 17 bin metrekarelik bir alanda yapmayı planladığı bir proje bu. Projenin şu anda hedef kitle ile ilgili çalışmaları sürüyor. Konsept geliştirme süreçleri devam ediyor. Jones Lang LaSalle Türkiye olarak Sanko’ya destek veriyoruz. Proje için planlanan tarih Multi Development ve Prime Mall gibi 2013 yılı hedefleniyor. Karma kullanımlı bir proje olması planlanıyor. Sanko Holding’in bu yapı bünyesinde konuşlanması planlanıyor. Mevcut yerde 35 bin ila 45 bin metrekare arasında kiralanabilir alan olması öngörülüyor. Oradaki emsale bakarak AVM yanında ofis bloğu, yine yanında ilave bir rezidans olması da plan içerisinde yer alıyor.

Gaziantep’te alışveriş merkezi kültürü yavaş yavaş oturuyor. Aslında çok katlı alışveriş merkezi örneğine bir ilk oluşturuyor Sanko Park AVM. Bölgenin kendine has bir yapısı var her şeyden önce.

Eğitim düzeyinin gelişmiş kentlerle kıyaslandığında gerilerde kalması AVM olarak kalifiye personel bulmamızı ve bu personelleri istihdam etmemizi zorlaştırıyor. Sadece yönetim ekibi olarak değil mağazada çalışacak satış danışmanında da sıkıntı yaşanıyor. Bu detay aslında hepimizin performansını etkileyen bir konu.

Ali Günaçar

Malatya Park’ta iki aydır görev yapıyorum. 2009 yılında 103 bin 008 metrekare alanı ile ziyaretçilerine kapılarını açan Malatyapark Alışveriş Merkezi bünyesine kattığı yaşam alanlarıyla hizmet veriyor. Malatya Girişim Grubu tarafından hayata geçirilen ve Malatya’nın ilk ve tek alışveriş merkezi olan Malatyapark, yüzde 92 doluluk oranına ulaşarak sektöründe önemli bir başarıya da imza atmış oldu. MalatyaPark Alışveriş Merkezi; 151 mağazası, 7 sinema salonu, 8 hatlı bowling, buz parkı ve 2 bin 20 araç kapasiteli ücretsiz otopark hizmeti, ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirebilmeleri için A’dan Z’ye tüm olanakları bünyesinde bulunduruyor.

Ben alışveriş merkezlerini üniversitelere benzetiyorum. Nasıl bir üniversite o şehre giderken önce binası yapılıp sonra öğrencileri gelir, öğrencilere ilk etapta kiralık ev verilmez, sonra o evler kiraya verilir, sonra da şehrin ekonomisi üniversitenin üzerine kurulmuş. Aynı şekilde pazar oluşmuş. AVM’ler de bence tüketim toplumumun oluşmasında ciddi bir misyon yükleniyor. Biz Malatyapark’ın geçen yılla bu yıl arasındaki tüketim profiline baktığımızda ciddi bir artış görüyoruz. Çok önemli mesafeler kaydettik.

Ali Gesoğlu

Gaziantepliyim. Rönesans Grubu bünyesinde 6 yıldır çalışıyorum. Mart 2008’de açılan Şirehan AVM, Rönesans Gayrimenkul’un Gaziantep’te gerçekleştirdiği ilk yatırımı. Semt alışveriş merkezi konseptinde geliştirilen ve 11 bin 910 metrekare kiralanabilir alana sahip Şirehan AVM’de toplam 31 mağaza ve 350 araçlık otopark alanı bulunuyor.

Mehmet Ender Güngördü

Diyarbakır’dan katılıyorum. Tutka Holding Yönetim Kurulu Üyesiyim. Sizler gibi sektörün deneyimli isimleriyle birlikte olmaktan mutluluk duydum.

Mahmut YILDIZHAN

2002 yılından bu yana alışveriş merkezimiz faaliyette. 2005 yılından bu yana İşletme Müdürü olarak görevimi sürdürüyorum. Perakende sektöründe uzun yıllar çalıştım. Daha önceki yıllarda Migros’ta görev yaptım.

Mega Center Alışveriş Merkezi 2002 yılında bölgemizin yıllardır yaşadığı sorunların bir sonucu olan Olağanüstü Hal’in kalkmasıyla eş zamanlı olarak faaliyete geçmiş olmasından gurur ve mutluluk duyuyoruz. Amacımız; Mega Center’ı göz bebeğimiz olan Diyarbakır ile çevre il ve ilçe halkının hak etmiş oldukları gibi, hem gönüllerince alışveriş yapabileceği hem de hoşça vakit geçirebilecekleri sosyal etkinliklerin yaşandığı bir kültür merkezi haline getirmek. Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafyada yaşanan gelişmeler ve ülke ekonomisin geçmekte olduğu problemli sürecin bir sonucu olarak henüz arzuladığımız kapasiteyi yakalamamakla birlikte halkımızın ilgisi gün geçtikçe artarak devam ediyor.

İhtiyaç odaklı bir alışveriş merkezi olarak 16 bin metrekare kiralanabilir alana sahip ve 22 bin 380 metrekare kapalı, 6 bin 470 metrekare açık olmak üzere toplam 28 bin 850 metrekare alan üzerine inşa edildi.. 51 Mağaza olarak planlanan alışveriş merkezimiz, kesin yerleşim planının hayata geçmesinden sonra yerel ve ulusal olmak üzere toplam 35 değişik markanın hizmet verdiği dünya standartlarında da bir alışveriş merkezi olma amacında.


Suat Başar

AVM’miz iki buçuk yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Geçen yılın Temmuz ayından bu yana Urfa City’de görev yapıyorum. AVM’mize yeni bir soluk, yeni bir heyecan katma çabacı ile hareket ediyoruz.

AVM’lerde bazı kuralların oluşturulması gerekiyor. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nin kendine has özellikleri, bazı alışkanlıklar, iş yapma süreçlerimizi etkileyebiliyor.

Ben, AVM’ler arasında iletişim kopukluğu yaşandığını düşünüyorum. Alışveriş ve yaşam merkezi konsepti artık bir kültür olarak görülüyorsa AVM’lere gitmek, orada otururken, yemek yerken, kapıdan içeri girerken birtakım ziyaret kurallarının belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Açılan AVM’ler arasında kuralsal bazda eksikliklerimiz var. Birtakım kriterlerimiz olması gerektiğine inanıyorum.

Bölgesel bir havuz oluşturularak o bölgede söz sahibi olan AVM’nin öncülüğünde sıkıntılarımızın dile getirilmesi gerekiyor. 2013 yılında Türkiye genelinde 395 AVM olacak. Bu AVM’ler tek bir havuzda, tek bir merkez etrafından toplansa daha güçlü ve daha sağlıklı bir sektör oluruz kanaatindeyim.

Taner Özyalçın

Daha önce Tüyap’ta fuar organizasyonu ile ilgili görevlerde bulundum. Dört aydır Uğur Outlet Center’da Genel Müdür olarak görev yapıyorum. Ben de Gaziantepliyim, hepinize hoş geldiniz demek istiyorum. Umarım hepimiz için faydalı bir toplantı olacaktır. Deneyimlerinizden faydalanmak isteriz.

Bengü Bilik

AVM'lerin hikayesi 1988'de Galleria AVM'nin de içinde bulunduğu, Türkiye için bir ilk olan bir projeyle başladı. Aynı dönemde Metro AG İstanbul'da ilk grosmarketini açmak üzere yatırımını başlatmıştı. Hem Galleria hem de Metro Cash & Carry eşgüdüm içerisinde kurumsal bir yapı ile kayıt içi organize perakende sektörünü destekledi. AVM ve organize perakende sektörünün Türkiye ile tanışmasında, ilk adımlarının atılmasında Metro Grossmarket'in örnek teşkil edecek çok önemli ve çok ciddi katkıları oldu.Yerel markaların ve hatta bu markaların kullandığı ambalajların gelişmesinde önemli çalışmalar gerçekleştirildi.

Biliyorsunuz ki, lojistik hizmetler kendi kendine gelişmiyor. Pazarın gelişmesi bu şekilde oldu.

Artık sizlerin kendi başınıza bu çabayı kesintisiz sürdürmeniz gerekiyor. Siz bu emeği Gaziantep’te vereceksiniz, diğeri Şanlıurfa'da verecek, Diyarbakır'da verecek. İkna edecek, anlatacak, onlara vizyon kazandıracak...

Erkan Haliloğlu

Babil AVM olarak Diyarbakır'dan katılıyorum. Kimlik Grup olarak 1995 yılında AVM sektörüne girdik. AVM olarak da Kocaeli ve Diyarbakır’da Babil markası ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İki yıldır Kimlik Grubu’ndayım. Kimlik Grup Türkiye’de 35 noktada perakende mağazamız var. Ayrıca 10 tane de yurt dışında Kuzey Irak’ta mağazamız var. Kimlik Mağazaları olarak Gaziantep’teki mağazamızı 2005 yılında açtık.

Cuma Uçar
Beymen Club’da ve Vakko’da yöneticilik yaptım. Perakende sektöründe Gaziantep özelinde büyük bir değişim olduğunu söyleyebilirim. Kentsel değişimle perakende canlanmaya başladı. Son bir buçuk aydır Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı Halep’ten Gaziantep’e gelen turist sayısında ciddi azalmalar oldu. Bu olaylar olmadan önce özellikle cuma günleri Suriye plakalı araçlarla turistler geliyordu. Özellikle de AVM olan bölgeler tercih ediliyordu.

 

Kaynak : http://www.mallreport.com.tr